Günlük hayatın stresinden kurtulmak için tatil planı yaptığımızda aklımıza gelen seçeneklerden biride yat kiralayıp şöyle bir deniz turu yapmak oluyor. Zaten şu son dönemlerde oluşan virüslerden dolayı insanlardan uzak hem sağlımızı korumak hem de güzel bir tatil yapmak in en güzel seçenek kiralık yat seçeneği olacaktır. Peki, yat ne zaman kiralanır, nasıl kiralanır, kaptansız yat kiralamak mümkün mü ve ya aşçılı yat kiralana bilinir mi?

Nasıl Yat Kiralanır?

Öncelikle tatil yapacağınız yani tur yapacağınız yeri belirlemek gerekir. Akdeniz Ege Marmara nerede mavi tur yapacaksanız orayı belirledikten sonra yat kiralayan birçok firma var bunlarla iletişime geçip nasıl hangi çeşit bir kiralık yat kaptanlı mı yoksa aşçılı mı kaç günlüğüne ve nerelere gideceğinizi firmayla konuşup belirlemek gerekir. Tüm bunlara karar verildikten sonra yat kiralama işini halledilirsiniz.

Yat Ne Zaman Kiralanır?

Yat kiralama ayı Nisan ve ekim ayları arasında yapılmaktadır. Kiralık yat erken rezervasyon fırsatları ile yoğun temmuz ayı ve Ağustos aylarında yüksek fiyatlar vermeden yatınızı erkenden kiralamak daha mantıklı olacaktır. Erken rezervasyon ile hem bütçenize en tasarruf yapmış olursunuz hem de rotanızı da erken belirlemiş olursunuz. Sıcak havalar başlaması ile Ege’nin eşsiz koylarında Akdeniz’in denizinde özgürce tekne turu yapmak en güzel tatil seçeneği olacaktır.

Kaptansız Yat Kiralama Mümkün müdür?

Kaptansız yat kirala için amatör denizci belgesine sahip olmanız yeterli alacaktır. Böylece daha az masraf olacaktır size. Fakat hiç bir tecrübeye sahip değilseniz bir kaptanla beraber yat kiralamak gerekir. Kaptanlı yat kiraladığınızda ise rotayı iyi bilen biri yanınızda olduğundan geziniz daha rahat ve güvenli geçecektir.

Aşçılı Yat Kiralana bilinir mi?

Tatil deyince akla sadece dinlemek ve eğlenmek geldiği için tatilde yemek yapmak pekte hoşunuza gitmeyecektir. Rahat bir tatil geçirmek istiyorsanız yat kiralarken bir aşçıya berber kiralamak tatilinize ayrı bir rahatlık ve lezzet katacaktır.  Eğer daha az masraflı bir yat kiralama varsa aklınızda açısız şekilde de kiralamak mümkün. Alışverişinizi kendiniz yapıp yemeklerinizi kuzinede pişirebilirsiniz.

Yat Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir yat kiralamaya karar verdiğiniz zaman küçük bir araştırma yapmak gerekiyor. Yat kiralama fiyatları yatta kaç kamara olduğu ki bir arkadaş grubuyla kiralanacak da bu oldukça önemlidir. Yat içerisindeki beyaz eşyaların tam olup olmadığı da önemlidir. Ve tabi ki yakıt türüne de dikkat etmek gerekiyor.